1

Tema: problem z satelitsko napravico

Pred kakšnim letom sem kupil satelitsko komplet(kit) od Satcontrola. Na začetku je ta zadeva kepo delovala ampak kar naenkrat se je vse ustavilo. roll
Enostavno sprejemnik ni več našel signala in nobenih satelitov. Poskušal sem z ročnim grobim premikanjem motorčka in nato še z finim. Nasmehnila se mi je sreča našel sem Asto 1.
Ampak če sprejemnik ugasnem je zadevo potrebno znova ponoviti in krožnik se spet obrne na začetni položaj. Poleg vsega tega mi pa najde samo Astro1 in nobenega drugega satelita.
Kaj je narobe????

Re: problem z satelitsko napravico

Zanimiva zadeva. SatControlovih stvari sicer ne poznam ampak ti bom mogoče lahko malo pomagal, če boš ti meni. Zanima me če tvoj sprejemnik podpira GoTo XX funkcijo? Znamka in model sprejemnika? V principu lahko resetiraš pozicije v sprejemniku in motorju. Najbolj verjetno pa je, da se je ali antena ali pa motor premaknil-a. Najprej boš moral poiskat maxmimalni signal v položaju, ko je antena pravokotno na drog motorja na satelitu Eutelsat 16°E (poskusi s programom BNR Srpska). na tem mestu anteno nastavljaj po azimuthu in elevaciji. Ko dosežeš maximalni signal (najbolje je da uporabiš sat finder, če ga nimaš se boš moral zadovoljiti s sprejemnikom) si nastavi v sprejemniku natančno Longitudo in Latitudo za tvojo lokacijo.
Name:                                  Latitude         Longitude     Elevation
Lovrenc na Pohorju              46.539      15.386      430 m
Kurja Vas                         46.552      15.408      413 m
Puscava                          46.550      15.417      400 m
Recenjak                         46.533      15.350      678 m
Rdeci Breg                         46.567      15.367      681 m
Cinzat                           46.533      15.433      637 m
Fala                                    46.550      15.450      283 m
Ozbalt                           46.586      15.392      395 m
Cresnjevec ob Dravi           46.546      15.456      316 m
Lehen na Pohorju            46.550      15.317      566 m
Smolnik                        46.517      15.450      691 m
Josipdol                         46.533      15.300      731 m



Za kaj več pa mi povej stvari, ki sem te jih vprašal v začetku posta.

3 Nazadnje urejal whitehawk (07.12.2006 23:42)

Re: problem z satelitsko napravico

Sprejemnik je SC5900CI-GTX, ta pa le podpira GoTo X.
Zanima me kaj naj pri limitu nastavim zaj je 30.0E~30.0W

Re: problem z satelitsko napravico

Na žalost ne poznam na pamet satcontrolovih motorjev, in ne vem kolikšen obseg imajo. Ko sem še sam uporabljal diseqc motorje sem imal limito 45°E in 30°W Imel sem pa digipower SG 2100 motorček na 105 cm gibertinki.
Zdaj pa uporabljam kombinacijo Wavefrontier 9x LNB in Aktuator na 180cm paraboli kjer imam limite na 95°E in 43°W. predvidevam, da mora tvoj motorček pokrivati vsaj od 75°E do 30°W.

Ker pa praviš, da tvoj sprejemnik podpira GoTo XX nastavi (0) nulo na 16°E za naše področje je to najbolj "ugodno". pišeš longitudo in latitudo pa je to to. Mora delat vse, razen v primeru, da imaš kakšno fizično prepreko.

Poročaj o uspehih oz. polomih wink

5 Nazadnje urejal whitehawk (10.12.2006 16:16)

Re: problem z satelitsko napravico

Dreamboxer je napisal:

Ker pa praviš, da tvoj sprejemnik podpira GoTo XX nastavi (0) nulo na 16°E za naše področje je to najbolj "ugodno".

Kak misliš to? A to morem samo limit na nulo nastavit?

Samo motor se nikak noče obrnit, ampak na TV kaže da se vreti, ampak se ne...!
Obrne samo ob pritisku na Go to zer: tu se obrne čisto na vzhod, če pa ga hočem dobit nazaj pa morem ga obračat z normal drive-om al pa z Fine drive-om.

Re: problem z satelitsko napravico

Go to zerro, to pomeni da mora it motor na 16°E. To je tvoja ničla. Limite so nekaj povsem drugega. Kot sem ti napisal se limite določajo za skrajno vzhodno in skrajno zahodno točko. Ponavadi imajo diseqc motorji tovarniško nastavljene limite. Limite se nastavljajo v večini primerov pri aktuatorjih in pozicionerjih. Motor se verjetno noče obrnit, ker je "crknil" ali pa ga je potrebno resetirati (glej navodila).
Fina nastavitev motorja in antene:
Drog na katerega je pritrjen motor mora biti v popolnoma navpični legi (pomagaj si z limelo (wasservago)).
Antena mora biti pravokotno na drog motorja.
Ko dosežeš to dvoje začneš z iskanjem tvoje nule (Eutelsat 16°E).
Najprej pošiči vsaj malo signala po elevaciji, azumuth je pa odvisen od tvoje antene...
Nato se loti fine nastavitve po azumuthu.
Seveda pri iskanju vrtiš motor ne anteno, motor tako da ga ročno premikaš po drogu, na katerega je pritrjen.
Predvidevam, da imaš velikost antene med 80 in 90 cm. V kolikor imaš 80 cm lahko pozabiš na sliko ob slabšem vremenu iz 1°W.
V kolikor ti vse to ne bo šlo, mi pošlji ZS, da se nekak drugače dogovoriva.

Re: problem z satelitsko napravico

Kaj zaj; si poštimal?

Re: problem z satelitsko napravico

Se oproščam za mojo ful dolgotrajno odsodnost!!!
Ja sem zaj celi Reciever resetiral, pa na novo nastavo tote mere pa to!!  Motorček mi zai dela normalno ampak mi najde Hotbird pa nič drugega!!!! kak pa naprej...pa nimam pojma!:)

Re: problem z satelitsko napravico

Težko bo to rešit tak preko foruma....

Re: problem z satelitsko napravico

HUUUH...pa mi je le uspelo vse usposobit v začetno stanje!!!! Iskrena hvala ti Dreamboxer za tvojo pomoč in izčrpna navodila wink

Re: problem z satelitsko napravico

ni problema... samo si dolgo nastavljal...(dobro leto big_smile)

Re: problem z satelitsko napravico

Very informative post.

Thanks.