Re: Bilo je nekoč na Pohorju

Malo se matram s temle besedilom na dopisnici. Morda zna kdo razvozlati besedilo v nemščini...
Začne se najbrž  "Wollen  mir bekkant geben, ob Sie...

http://www.shrani.si/f/1M/4k/2CtQwJ4t/pokorny-zadaj.jpg

pa potem ...hatten benotigen. Kann ich Ihnen 1/2 Waggon...

Najbrž gre za naročilo? nekega blaga v "colah".

Re: Bilo je nekoč na Pohorju

Wollen wir bekannt geben ob Sie mit der Rechnung zufrieden waren.
Falls Sie Latten benöthigen kann ich Ihnen 1/2 Waggon zu gesakten Preis leifern !/2˝ 6/7˝ 11.50 K per 100 Stück, oder 4/4˝  11 - 12˝ 4/4˝ 7/8˝wie Sie wünschen.
Achtungsvoll
Joh. Pokorny
Retshach  am 19/7 99.
Morda je kje kakšna napaka pri transkripciji besed, vsebina ponudbe pa je zdaj razumljiva.

463 Nazadnje urejal grofceljski (22.10.2011 11:21)

Re: Bilo je nekoč na Pohorju

žomašter je napisal:

Wollen wir bekannt geben ob Sie mit der Rechnung zufrieden waren.
Falls Sie Latten benöthigen kann ich Ihnen 1/2 Waggon zu gesakten Preis leifern !/2˝ 6/7˝ 11.50 K per 100 Stück, oder 4/4˝  11 - 12˝ 4/4˝ 7/8˝wie Sie wünschen.
Achtungsvoll
Joh. Pokorny
Retshach  am 19/7 99.
Morda je kje kakšna napaka pri transkripciji besed, vsebina ponudbe pa je zdaj razumljiva.

Žomašter super, iskrena hvala!
Kot si napisal, je dopisnico , ki je potovala v Karlovac, poslal Johan Pokorny, ki je bil rodom iz Celja, njegova hčera pa se je poročila na posestvo lesnega trgovca v Zrečah. Le-to je bilo kasneje poznano pod imenom Grundner-Loška gora.
Če greš iz zreške strani proti Rogli, malo pred Hotelom pod Roglo, kjer  danes stoji le še polovica prvotnega posestva.

http://www.shrani.si/f/1w/ax/wwfmWLN/loska-gora-zrece.jpg

Puščica na vrhu označuje Roglo...

464

Re: Bilo je nekoč na Pohorju

Opa,to pa pisal moj praprapra.....prednik Johan. smile

Re: Bilo je nekoč na Pohorju

SKOMARJE - ime naj bi izhajalo iz korena KOMARITI,KOMARJENJE, kar bi naj pomenilo PRIDNO DELATI IN NOSITI TOVOR IZ DOLINE NA HRBTU.....
takšna razlaga nastanka imena je zelo vprašljiva...KOMAR,KOMARITI nas spominja na vse kaj drugega, kot pa pridnost, zato je čas, da se lotimo raziskovanja resničnega nastanka imena - ima kdo kakšno idejo ???

466

Re: Bilo je nekoč na Pohorju

Po Pleteršniku pomeni  glagol »skomarati«  nekaj takšnega kot dvigniti, zravnati se. Primer: »Savel je počasi na noge skomaral.«. Torej bi lahko Skomarje pomenilo visok/vzdignjen/zravnan kraj.

Re: Bilo je nekoč na Pohorju

POHORC hvala za zanimivo teorijo. Ta koren "skomarati" bi lahko označeval tudi prebivalce, ki se počasi "skomarajo" k delu ali v cerkev...

Medtem sem iskal listino, kjer je Skomarje prvič zapisano. Po dosedanjem iskanju, se prvič omenja kot SCOMER, januarja leta 1348, torej je črka S takrat že tukaj!

Re: Bilo je nekoč na Pohorju

Po prvotnem zapisu Skomarja SCOMER, kmalu najdemo zapise v obliki KLAIN SKOMIR... Torej obstajata dva Skomarja, malo in normalno - veliko.

Kaj bi lahko bilo tam gori - malega in hkrati velikega!?

Odgovor na to vprašanje, bo razjasnil uganko.

469 Nazadnje urejal Pohorc (30.10.2011 20:42)

Re: Bilo je nekoč na Pohorju

Poleg te omembe "in dem Klain Skomir" 1403/4 je še omemba "in Klain Zkamer" iz leta 1458. Zanimivo je, da se ponekod pojavlja tudi ime Skonier, pa Stainer in Stamer naj bi tudi tudi bila Skomarje.

Pa malo sem razmišljal, če ni ime Skomarje primer posiljenega slovenjenja, še Vodovnik je bil iz Skomerja doma. Podobno je z lovrenškim Fakom, ki bi moral ostati, kar Fok, saj v tem primeru ne gre za narečno zamenjavo samoglasnika a z o. Ime namreč izvira iz italijanskega priimka lastnika kmetije, ki se je pisal Fuoco. Na pravi način, čeprav sprva po uradniški poti, se je iz Klančnika na Rdečem Bregu vrnil spet Glančnik.

Re: Bilo je nekoč na Pohorju

S tem "Klain Skomir" sem hotel povedati, da sta že takrat obstajala dva Skomarja, malo in veliko, kasneje zgornje in spodnje Skomarje, danes "zreško" in Vitanjsko Skomarje.

Trenutno se nagibam k temu, da gre tukaj za neko geografsko značilnost, ki jo imata oba Skomarja.
Danes obstaja tudi kraj SKOMORJE in sicer v BIH. Po sliki sodeč gre za nekaj podobnega, kot naše Skomarje- zaselek, ki je "stisnjen" v breg....?

471

Re: Bilo je nekoč na Pohorju

Pri krajevnih imenih, kjer imamo "gornje" in "spodnje", velja železno in neovrženo pravilo, da je tisto kar je "gornje" bilo naseljeno in obljudeno prej kot "spodnje".   Tisto "spodnje" je samo nekakšen "posnetek" gornjega. Tako imamo v Lovrencu Gornji in Spodnji trg, no saj ga imajo še kje drugje.
Vsekakor pa bi jaz pomen besede Skomarje iskal, kakor si že tudi sam  opazil, v njegovi visoki legi. Čeprav moram povedati, da ne vem kje je "spodnje" , Vitanjsko Skomarje. Še v "gornjem" nisem bil, samo ošvrknrem ga s pogledom, pa sedaj so naredili novo cesto do njega,  čeprav bom moral enkrat tudi tja, ta kraj je v nekakšni življensko usodni povezavi z menoj. Drugače bi pa Mišič, ki je imel rad lepo zveneče besede rekel, da je to "Pohorski Parnas".
Zadnjič sem se nekoliko poglobil v nov Atlas slovenske zgodovine in se prvič ovedel dejstva, da starih (srednjeveških) krajev na Slovenskem sploh ni tako veliko, še manj župnij, še manj trgov, še manj mest. Lovrenc se relativno zgodaj omenja, Skomarje je pa tipičen primer višinske, nekoliko poznejše kolonizacije, zato bi jaz njegovo etimologijo iskal med "rovtarskimi" imeni. Malo me na ime Skomarje spominja tudi Komarča...

Re: Bilo je nekoč na Pohorju

Skomarje naj bi se sicer omenjalo že prej - okrog leta 1150 - z imenom po zavetniku skomarske cerkve Sv.Lamprehtu...

Prebivalci SKOMORJA-BIH pravijo, da njihovo ime SKOMORJE pomeni USKO MORJE, čeprav je zaselek v samem središču BIH.
Morda gre za kakšno ožino tudi v našem primeru....?

473

Re: Bilo je nekoč na Pohorju

Lahko tudi, morda kakšen prehod, kjer se gozd zaenkat neha in se lahko ozremo okoli sebe, če gremo naprej smo spet v morju pohorskega gozda;)

Re: Bilo je nekoč na Pohorju

Vendarle je treba najti nekakšno povezavo med SCOMER in ožino ali morjem, najbrž bi takrat bilo Skomarje - Skomurje, mi rečemo morju - murje.

Mi je pa na misel prišla še ena druga varianta....rekli smo, da se naj bi Skomarje najprej navajalo z imenom Sand Lamprecht ? okoli 1150 leta, morda je tista prvotna cerkev imela nekakšne lastnosti, ki so bolj spominjale na KAMRO, kot pa na cerkev.
Tukaj rečemo KOMRA z o in prav lahko bi lahko rekel, da prihaja S-KOMRE ali S-KOMER, če je bilo poleg "cerkve" še kakšno poslopje več.

Tole mi pa že deluje, kot kakšna resna hipoteza, veliko boljša od KOMARITI- pridno nositi tovor iz doline.....kako izgleda?

Re: Bilo je nekoč na Pohorju

Kmalu bo pet let od uvedbe eura, kot plačilnega sredstva v Sloveniji in na Pohorju smile.
Zanima me, če ima kdo konkretne podatke, kolikšne so bile zadnje cene, ki smo jih še plačevali v slovenskih TOLARJIH.

Zdi se mi, da je bila zadnja cena piva v gostilni 160 SIT .....ali me spomin vara ???

Re: Bilo je nekoč na Pohorju

@Grofceljski, mogoče malega...

mislim, da smo takrat dali kar blizu 250 sit za veliki pir...

Re: Bilo je nekoč na Pohorju

Ja ali pa je ta cena bila morda takrat  v trgovini ??....No tukaj sem našel cene v slovenskih tolarjih na letaku iz leta 1994.
http://www.shrani.si/f/1V/9I/2AgFXKQN/euro7f.jpg
Čeprav gre za lahko laško pivo v mali pločevinki, nam cena, 48 SIT (cca 20 centov) za pločevinko, da mislit....

Re: Bilo je nekoč na Pohorju

...Za liter vina Veseli Martin, pa je bilo treba plačati - današnjih dobrih 50 centov. To so bili veseli cajti smile, ali ne?

479

Re: Bilo je nekoč na Pohorju

Kako so pa tik pred osamosvojitvijo kotirali:

a. Toti starček
b. Dar Jeseni
c. Carica Milica

Re: Bilo je nekoč na Pohorju

Ja to bi bilo tudi zanimivo, koliko dinarjev smo morali odštet za določene stvari pred osamosvojitvijo....
Tukaj še živila leta 1994...

http://www.shrani.si/f/2P/5v/4EuhIDG8/euro7z.jpg

Se mi zdijo tudi kar poceni za današnje cajte smile