Re: Obrezovanje stare poti na Lovrenških jezerih
Na http://www.vecer.com/clanekzan2010061705551219 je dostopen samo del članka, ker je preostanek samo za tiste, ki plačajo še več že tako predragemu cajtngu. Grobn če imaš dostop do celega članka, ga izvozi v PDF ali naredi screenshot in mi ga pošlji.
In je poslal...
Lovrenško borovje je bilo žrtev planinca
Uganko o tem, kdo je nezakonito požagal borovje na zaščitenih Lovrenških jezerih, je razrešil kar storilec, saj se je po objavi članka v Večeru sam prijavil
VESNA LOVREC
Večerovo poročanje o “vandalskem“ posegu neznancev pohorski naravni gozdni rezervat v sredini junija je pripomoglo, da se je krivec, ki je z motorno žago požagal ruševje na že zdavnaj zaprti planinski poti na starem, severnem dostopu do Lovrenških jezer, javil sam. Luka Ciglar iz Selnice ob Dravi zatrjuje, da za dogovor med Planinsko zvezo Slovenije in republiškim zavodom za varstvo narave, ki sta že pred dvajsetimi leti sklenila planinsko pot zapreti, saj je le tako mogoče v barju ohraniti številne redke rastlinske in živalske vrste, ni vedel. “Ko sem v Večeru zagledal članek o vandalih na Lovrenških jezerih, sem se prepoznal. Takoj sem se odločil stopiti v kontakt z vodjem naravovarstvenikov v Mariboru in priznal sem mu svoje nespametno ravnanje. Da sem naredil nepopravljivo napako, se zavedam šele sedaj. Dejanje močno obžalujem in se zanj javno opravičujem,“ je 55-letnik zapisal v svojem pismu Večeru.
“Bil sem ponosen na svoje delo. Zdaj nisem več“
Nad veje borov na ekološko pomembnem območju Pohorja, ki je vključeno tudi v evropsko mrežo naravovarstvenih območij Natura2000, se jez motorno žago, škarjami za obrezovanje vinske trte in sadnega drevja spravil v dobri veri, da bo naredil koristno delo, pravi. Da je s tem, ko je posekal ruševje v dolžini 900 metrov in širini enega metra, zagrešil kaznivo dejanje, zaradi katerega mu poleg denarne kazni grozi celo zapor, se Ciglar, kljub temu da je dolgoletni planinec, ni zavedal. Prepričan je bil namreč, da je pot, ki je bila vrisana na zemljevidu in na kateri je po njegovih besedah opazil celo markacije, slabo prehodna zgolj zato, ker jeni nihče očistil.
“V dobro vseh pohodnikov in ljubiteljev narave sem se na lastno pest odločil, da jo bom sam očistil. Delo sem opravil vzorno in nanj sem bil celo ponosen. Zdaj nisem več,“ pove Ciglar, ki upa, da mu bosta stroka in tudi širša javnost zato, ker je dejanje priznal, odpustili vsaj za polovico. Ker pa se tovrstno dejanje preganja po uradni dolžnosti, se roki pravice ne bo mogel izogniti. “Policisti so opravili ogled kaznivega dejanja in zbrali obvestila. Zaradi suma storitve kaznivega dejanja obremenjevanja in uničenja okolja bodo zoper 55-letnega moškega podali kazensko ovadbo na pristojno tožilstvo,“ je sporočil Bartolo Lampret, tiskovni predstavnik mariborske policije. Kazensko ovadbo zoper Ciglarja je tako na policijo kot tožilstvo predalo tudi združenje za trajnostni razvoj Forum za Pohorje.
Ne bo več smel biti član planinske zveze?
Potem ko se je Ciglar zaradi svojih dejanj posul s pepelom pred mariborskimi predstavniki zavoda za varstvo okolja, so ga ti soočili tudi s člani Planinske zveze Slovenije. “Predvideno je, da ga bomo ovadili, prav tako pa bomo storilca prijavili inšpekcijskim službam, ki bodo morale odigrati svojo vlogo,“ je dejal Jurij Gulič iz mariborske območne enote Zavoda RS za varstvo narave. Razočaranja nad svojim kolegom, ki jev planinskih vrstah celo funkcionar - Ciglar je namreč tajnik Planinskega društva Ožbalt -Kapla-tudi Darko Lorenčič, vodja podravskega odbora za varstvo gorske narave, ni hotel skrivati. “Vsekakor je to bil zločin nad naravo. Nemogoče je, da je bil zaveden zaradi markacij, saj jih na tej poti ni mogel videti. Vse so bile namreč odstranjene. Kot funkcionar v planinskem društvu bi se bil moral tudi zavedati, da je planinska zveza organizirana teritorialno. Območje, ki je zdaj žal uničeno, sodi v podravski meddruštveni odbor in ne v koroškega, katerega član je. To pomeni, da tudi če bi šlo zadovoljeni poseg v naravo, ga on nikakor nebi smel izvesti. Presenečen sem tudi, da mu je kot funkcionarju v planinskem društvu kodeks planincev očitno tuj,“ razloži Lorenčič, ki ne izključuje možnosti, da bi bil Ciglar morebiti lahko kaznovan celo z dokončno izključitvijo iz planinske zveze. Minuli petek je namreč Bojan Rotovnik, predsednik Planinske zveze Slovenije, v izjavi za javnost zapisal: “Ker gre za grobo kršitev častnega kodeksa slovenskih planincev, bodo zoper storilca sproženi tudi ustrezni ukrepi v skladu z notranjim pravnim redom planinske organizacije. Za svoje dejanje je naš član že prevzel vso odgovornost, kar jev takih primerih redkost.“