1

Tema: Mednarodno leto gozdov 2011

Minilo je leto 2010, leto, ki je bilo posvečeno biotski raznovrstnosti. Združeni narodi, pa so novo leto 2011 posvetili gozdovom! Prepričan sem, da veliko Lovrenčanov in Lovrenčank ne ve, kaj sploh pomeni pojem biotska raznovrstnost, še manj zakaj je pomembna in zakaj je izginjanje vrst velik okoljski problem. To je za razumeti, saj v preteklem letu v Lovrencu ni bilo dogodka, ki bi širši javnosti predstavil omenjen problem. Kot študent gozdarstva in nekdo, pri katerem ima gozd prav posebno mesto, si ne morem dovoliti, da bi gozd v tem letu ostal neopažen pri ljudeh!
Združeni narodi so pod geslom »Gozd za ljudi« leto posvetili gozdovom zato, da bi spodbudili trajnostno in sonaravno rabo gozdnih virov ter poudarili večnamensko vlogo gozdnih ekosistemov. Kot verjetno že veste je Evropa (in z njo tudi Slovenija) pravzaprav edini kontinent, kjer gozdnatost narašča ali vsaj stagnira. Drugod po svetu gozd predvsem zaradi prekomerne rabe lesa, intenzivnosti kmetijstva in urbanizacije izginja. Na nekaterih območjih je izginjanje še posebej hitro in skrb vzbujajoče.
Gozd zares dela za ljudi! Najprej opazimo neposredne, materialne koristi gozda. To so Gozdni lesni sortimenti (hlodi) ter številni lesni in nelesni postranski gozdni proizvodi (sekanci, veje, novoletna drevesca, mah, stelja, čebelarstvo, gobe, oglje, zelišča,…)  Materialne koristi so za večino, predvsem lastnike gozdov, seveda najpomembnejši vidik gozda. Težje, predvsem, če nimamo ustreznih znaj, prepoznamo posredne koristi gozda, saj jih ne moremo (znamo) meriti v denarju. To so storitve, ki jih gozd opravlja kot ekosistem, povsem zastonj in samodejno. Gozd varuje in ohranja naravno rodovitnost tal, varuje pred erozijo, vpliva na klimo in mikroklimo, blaži vremenske ekstreme, zadržuje in varuje (pitno) vodo in še bi lahko naštevali. Gozd pa ima tudi socialne funkcije, tu mislim predvsem na rekreacijo ljudi. Gozd ne dela samo za ljudi, kot ekosistem v prvi vrsti nudi življenjski prostor številnim rastlinam, glivam, bakterijam in živalim. Zato je tesno povezan s problematiko prej omenjene biodiverzitete. Ob vsem zgoraj naštetem ne smemo pozabiti na pestrost življenja samega in da prav ti organizmi v veliki meri skupaj z neživim okoljem vplivajo tako na posredne kot tudi neposredne koristi gozda!
Slovenija ja zelo pestra dežela, to velja tudi za gozd in rabo le tega. Imamo predele, kjer je gozda zelo malo in predele kjer je gozda zelo veliko, največ pa je predelov, ki so v zlati sredini. Na splošno pa velja, da je gozda pri nas veliko. Les je tako rekoč edina surovina Slovenije. Gozd je pri nas večinski ekosistem in če ne bi bilo človeka, bi Slovenija bila tako rekoč celotna prekrita z gozdom. Zato ima gozd izredno pomembno vlogo v naši krajini. Pravzaprav je praprebivalec Slovenije!
Lovrenc (in širše celotno Pohorje) je zelo bogat z gozdom. Gozdovi prekrivajo več kot 80% občine Lovrenc na Pohorju. Prav zaradi tega je duh gozda prisoten v vsem. Ljudje tukaj živimo z gozdom in smo od njega odvisni. Gozd je pomagal izoblikovati vsakega izmed nas. Nekatere nas je izoblikoval bolj, druge manj, ni pa ga Lovrenčana, na katerem ne bi pustil pečata. Vse od prvih naselitev Lovrenškega sta človek in gozd sopotnika v življenju. Oba sta trpela, a najbolj je, prav zaradi človeka trpel in krvavel gozd. A skozi vse generacije je pohabljen in spremenjen obstal, v občudovanje naši in vsem naslednjim generacijam! Pravzaprav je po večini pester in dobro ohranjen, kar je posledica spoštljivega in skromnega ravnanja lovrenškega človeka.
Namen tega pisanja je proslaviti mednarodno leto gozdov ter med Lovrenčani vzpodbuditi spoštljiv odnos do »goše«. Da bi čim več ljudi začutilo dragocenost in vrednost le te! Ta Forum se mi zdi primeren prostor za to, ker pač nimamo kakšnega drugega lokalnega medija. Skozi vse leto bom na tem mestu poskušal objavljati zanimivosti o gozdu in slovenskem gozdarstvu, ki že več kot 60 let z gozdovi upravlja po visokih načelih sonaravnosti, trajnosti in večnamenske rabe. Upam, da boste zainteresirani na tem mestu lahko prebrali mnogo poučnega in dodali nekaj več v svojo zakladnico znanja! Seveda je to izključno moj pogled na gozd. Ni nujno pravi in v marsičem se motim. Zato bi želel, da tudi drugi objavite kaj o gozdu, predvsem če to bere kakšen gozdar. Tudi jaz rad širim obzorja smile.

Poti nazaj k naravi ni, če ji oropanega ne bomo vrnili. Vračati pa pomeni, da se moramo spremeniti.
prof. Dr. Dušan Mlinšek, strokovnjak za sonaravno gozdarstvo

2 Nazadnje urejal jernej j (06.01.2011 01:52)

Re: Mednarodno leto gozdov 2011

Uradna slovenska spletna stran: www.letogozdov.si

Re: Mednarodno leto gozdov 2011

Pred nekaj leti je TV Slovenija poslena cikel 5. oddaj o Gozdovih na Slovenskem z naslovom Gozdovi Slovenije. Omenjene oddaje so mi zelo všeč. Predvsem 2; Pragozd in Mestni gozd. Prva govori o prvinskem,  pravem gozdu, ki živi brez vplivov človeka. Druga pa kot popolno nasprotje govori o gozdovih in parkih, ki si jih je človek povsem podredil in jih oblikuje po svojih željah in prepričanjih. Spodaj vam prilagam povezave, kjer si lahko na spletu omenjeni oddaji pogledate. Seveda ste vabljeni tudi, da si ogledate še ostale 3 oddaje; Jelšev grez, Smrekovje in Kraška gmajna.

Pragozd: http://www.rtvslo.si/odprtikop/gozdovi_ … e/pragozd/
Mestni gozd: http://www.rtvslo.si/odprtikop/gozdovi_ … stni-gozd/

Doživeti pragozd pomeni predvsem ustaviti svojo uro in vse druge ure. Vzeti si čas, mnogo človeškega časa. Naravna ura pragozda tiktaka bistveno počasneje kot ponoreli kronometri potrošniške družbe. In resnično, v pragozdu čas ne teče, pač pa polzi, rosi.
Citat iz oddaje Gozdovi Slovenije-Pragozd

Re: Mednarodno leto gozdov 2011

Jernej,

čudovito poučne oddaje.

Hvala za to povezavo!

5 Nazadnje urejal Pohorc (15.01.2011 14:41)

Re: Mednarodno leto gozdov 2011

Naj še spomnim na oddajo Razgledi slovenskih vrhov (Pohorje, zgodba o šumnem pragozdu).
http://tvslo.si/predvajaj/razgledi-slov … 2.1619247/

Pa zgodba o flosu, kjer je tudi dolg prispevek o Lovrencu.
http://tvslo.si/predvajaj/razgledi-slov … 2.1340076/

Pred kratkim so začeli na Slovenija 1 predvajati oddajo Drevesa pripovedujejo, do sedaj oreh http://tvslo.si/predvajaj/oreh-dokument … .92825998/
in hrast http://tvslo.si/predvajaj/hrast-dokumen … .93483714/

Če znate nemščino, imate na Digitalni knjižnici Slovenije zelo poučno knjigo falskega gozdarskega nadzornika Carla Hiltla »Das Bachergebirge«, v kateri se tudi razpiše o ropanju pohorskih gozdov v preteklosti: http://www.dlib.si/?urn=URN:NBN:SI:DOC-6YGDZM4V

Pa seveda tudi "lovrenško" povest o precej čudaški ljubezni do gozda planinskega kralja Kasjaka: http://www.dlib.si/?urn=URN:NBN:SI:DOC-KEUXYVDL

6

Re: Mednarodno leto gozdov 2011

Pohorc, kaj naj rečem, hvala ti, da si se spomnil na te filme. Jaz sem namreč na to že pozabil. Ja lepo se spomnit, kako smo prekrižarili cel Lovrenc z okolico, da so nastali ti posnetki.

7 Nazadnje urejal jernej j (26.01.2011 14:40)

Re: Mednarodno leto gozdov 2011

Pohorc hvala ti za zanimive povezave! Prav dokumentarec o Šumnem pragozdu sem že dolgo iskal:)
Spodaj pa dodajam povezave še za zadnji dve oddaji Drevesa pripovedujejo: oddajo o slovenskem "svetem drevesu" lipi ter oddajo o smreki, ki je bila na sporedu prav včeraj.

lipa: http://tvslo.si/predvajaj/hrast-dokumen … 94172599;;
smreka: http://tvslo.si/predvajaj/hrast-dokumen … 94853034;;

Osrednjo vlogo v oddaji o smreki igra prav Pohorje. Natančneje zelo posebna smreka Sgermova smreka, ki raste v Ribnici na Pohorju. Sgermova smreka je z višino malo nad 63m najvišje drevo v Sloveniji, Srednji Evropi in eno najvišnjih avtohtonih dreves v Evropi nasploh! Višja drevesa bi lahko najdli le kje na Balkanskem polotoku. No to ni edina izredna smreka na našem območju, saj marsikje v pohorskih in kobanskih gozdovih najdemo zares izredne smreke. Omenim naj Cebejevo smreko, ki raste v soteski Lobnice nedaleč stran od pragozdnega ostanka Šumik. Obiskovalca prepriča predvsem z izredno debelino (premer na prsni višini je okrog 1,5m!) pa tudi višino nad 50m. No omenjana oddaja govori tudi o Pahernikovih gozdovih na Pohorju. Inž. Franjo Pahernik je bil eden izmed pionirjev sonaravnega gozdarstva pri nas in že pred pribljižno stotimi leti je začel snovati omenjene gozdove! Med drugim bomo v oddaji izvedeli za številne etnografske običaje na Pohorju; npr. holcarske običaje in izdelovanje šintlov. V glavnem oddaja, ki jo vsekakor morate pogledati.

Re: Mednarodno leto gozdov 2011

Naslednji teden je Teden gozdov. V ta namen so na Zavodu za gozdove pripravili krajšo anketo o gozdovih po svetu in v Sloveniji. Vabljeni, da jo izpolnete! Prilagam še intervju z Dr. Jurijem Diacijem.

Anketa:
http://www.zgs.gov.si/?id=580#1886
Intervju:
http://eko.dnevnik.si/sl/Vreme+%26+Okol … to+v+gozdu

"Ko kdaj imaš čas za igro, zabavo ...,
pojdi v naravo, tja med drevesa,
drevesom všeč otroška je družba,
ker dolgočasna je njihova služba!
Težko je kar stat’, nikoli sedet’,
ko lepšaš življenje in paziš na svet!"

Adi Smolar

Re: Mednarodno leto gozdov 2011

Danes je mednarodni dan gozdov ( http://www.fao.org/forestry/internation … orests/en/ ), jutri je mednarodni dan vode ( http://www.unwater.org/water-cooperation-2013/home/en/ ). Skratka zelo pomembna svetovna okoljska dneva. V ta namen bo danes na televiziji Slovenija 1 oddaja posvečena trajnostnemu razvoju gozdov: http://www.rtvslo.si/napovednik/dobra-u … daja/37207 . Sam sicer teh oddaj ne poznam a glede na napovednik vsebine in goste v studiu oddaja vredna ogleda!

10

Re: Mednarodno leto gozdov 2011

Še povezava do četrtkove oddaje: http://tvslo.si/#ava2.161785298;;